تاثیرات خرید کفش مناسب بر سلامتی شما

با توجه به سبک زندگی امروز انسان ممکن است در طول روز ساعت‌ها مجبور باشیم در بیرون از خانه مشغول به فعالیت باشیم و پا‌هایمان داخل کفش بمانند؛ بنابراین بسیار مهم است که شما چه نوع کفشی را برای این ساعات طولانی و یا حتی یک کفش مهمانی و یا ورزشی انتخاب می‌کنید. خرید کفش مناسب از جمله اقداماتی است که باید به عنوان یکی از اصول حفظ سلامتی رعایت کنید.

زیرا در صورتی که کفشتان مناسب پای شما نباشد ممکن است آسیب‌های بسیار جدی به پاها و سایر نقاط بدن وارد کند. همانطور که می‌دانید پاها قلب دوم شما هستند! بنابراین مراقبت از آن‌ها به اندازه سایر نقاط بدن مهم است. در این مقاله سعی داریم به بررسی نکاتی بپردازیم که به شما در خریدن کفش مناسب کمک می‌کنند.

چرا خرید کفش مناسب مهم است؟  

همانطور که گفته شد خرید کفش مناسب یکی از نکات و اصولی است که برای حفظ سلامت خود باید رعایت کنید و بسیار مهم است که توجه داشته باشید چه نوع کفشی مناسب پای شماست. علت واقعی این امر در این است که پاها به عنوان یکی از مهم‌ترین اعضای بدن در طول روز فشار زیادی را در اثر جاذبه زمین و وزن بدن تحمل می‌کنند. این اتفاق در افرادی که مجبور هستند در طول روز مدت زیادی سرپا بایستند و یا زیاد راه بروند بیشتر حس می‌شود.

کفش مردانه مناسب

خرید یک کفش که بتواند پای شما را از آسیب‌های احتمالی حفظ کند و همچنین فشار‌های معمول را به حداقل برساند می‌تواند کمک بزرگی به حفظ سلامتی پای شما باشد. علاوه بر خود پاها اعضای دیگر مانند ستون فقرات و عضلات کمر بسیار به فرم قرار گیری پاها وابسته هستند. از این رو خرید کفش مناسب باعث می‌شود پای شما در راه رفتن‌های طولانی مدت، دویدن، ایستادن به مدت زیاد و باقی حرکاتی که ممکن است به پا آسیب بزند، فشار کمتری تحمل کند.

همچنین بافت پوست و ناخن‌های پا نیز بسیار بیشتر از دست‌ها و پوست سایر نقاط در معرض خطر هستند. اگر دقت کرده باشید پوست کف پا به طور طبیعی ضخامت بسیار بیشتری از پوست سایر نقاط بدن دارد، اما با این وجود باز هم کفش نامناسب می‌توان به شدت پوست کف پا را تخریب کند و عوارضی مانند تاول و میخچه و غیره را به وجود بیاورد.

ویژگی‌های کفش مناسب

کفش مورد نظر شما ممکن است یک بوت خارجی، یک کفش زنانه مجلسی و یا یک صندل زنانه روفرشی باشد، در هر صورت شما باید نکات خرید کفش مناسب را برای تمام انواع آن رعایت کنید. هر چقدر قرار باشد که پای شما مدت طولانی‌تری درون کفش باشد این نکات اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند، اما درباره کفش‌هایی که شاید قرار است فقط در یک مهمانی کوتاه آن‌ها را بپوشید نیز رعایت نکات مناسب بودن کفش ضروری است.

ویژگی‌های یک کفش مناسب را ابعاد و شکل دقیق پای شما مشخص می‌کند؛ بنابراین باید تمامی موارد را با پای خود بسنجید و بهترین انتخاب را داشته باشید. همچنین نکته بسیار مهم این است که بدانید قصد دارید از این کفش در چه مواردی استفاده کنید. به عنوان مثال کفش روزانه معمولی را برای پیاده‌روی و ورزش نپوشید و حتی بر اساس نوع ورزشی که قصد انجامش را دارید به نوع کفش دقت کنید و از فروشنده راهنمایی بخواهید.

خرید کفش مناسب برای هر استفاده بسیار بهتر از آسیب زدن به پا و کمرتان است. می‌توانید با نگهداری درست از هر کفش مدت طولانی از آن استفاده کنید. در ادامه به بررسی مواردی می‌پردازیم که بهتر است در زمان خرید کفش در نظر بگیرید:

کفش مناسب زنانه

-حتما کفش را قبل از خرید بپوشید و سایز آن را در پای خود امتحان کنید؛ زیرا قالب‌بندی هر کفش متفاوت است و ممکن است با وجود سایز بودن کفش فرم قالب آن برای شما مناسب نباشد.

-به جورابی که در هنگام خرید می‌پوشید دقت داشته باشید، سعی کنید تا حد ممکن همان جنس و ضخامتی را داشته باشد که شما قرار است در طولانی مدت همراه با این کفش بپوشید. همچنین تا جایی که ممکن است به جز در کفش‌های جلو باز حتما جوراب بپوشید و کف پا را به تنهایی در معرض کف کفش قرار ندهید.

-مهم‌ترین نکته در خرید کفش مناسب سایز بودن آن است. به جملاتی مانند جا باز کردن کفش و یا تغییر قالب آن اطمینان نکنید و حتما سعی کنید کفش کاملا سایز پای شما به علاوه جوراب باشد. کفش هم در حالت کوچک و تنگ بودن و هم در حالت گشاد بودن می‌تواند آسیب جدی به پا و کمر شما وارد کند؛ بنابراین حتما کفش را بپوشید و چند قدمی با آن راه بروید، نباید هیچ فشاری در نوک انگشتان، پاشنه پا و روی پا احساس کنید. اگر کفش بند دارد آن را ببندید و تمامی حالت‌ها را چک کنید. اگر فشاری روی پا حس نکردید از گشاد نبودن کفش نیز مطمئن شوید.

-ضخامت زیره کفش را چک کنید، به خصوص برای موارد ورزشی کفش باید ضخامت لازم را داشته باشد. کفش‌های پیاده‌روی و یا کفش‌هایی که طولانی مدت می‌پوشید نیز نباید به زمین چسبیده باشند.

تاثیر خرید کفش مناسب بر سلامت

همانطور که گفته شد خرید کفش مناسب چندان هم کار دشوار نیست. تنها باید به سایز بودن کفش و مناسب بودن آن برای فعالیت مورد نظرتان توجه داشته باشید. اما با همین کار به ظاهر ساده تا حد زیادی به حفظ سلامتی پاها در هنگام فعالیت‌های روزمره کمک می‌کنید.  

یک کفش مناسب می‌تواند باعث شود که تجربه بسیار بهتری از یک پیاده‌روی طولانی و یا ورزش داشته باشید. همچنین زمانی که در محل کار ناچار به ایستادن و راه رفتن طولانی مدت هستید از فشاری که روی پای شماست می‌کاهد و در پایان روز احساس خستگی کمتری خواهید داشت.

آثار بد کفش نامناسب

بهتر است بدانید که با خرید کفش مناسب خود را از چه آسیب‌هایی در امان خواهید داشت. انواع بیماری‌های پوستی برای پوست کف پا و روی انگشتان پا از جمله مواردی است که ممکن است با یک کفش نامناسب اتفاق بیفتند. همچنین مواردی مانند کج شدن استخوان‌های انگشتان پا در طولانی مدت با کفش‌هایی که شکل نامناسبی دارند و یا برای شما خیلی گشاد یا تنگ هستند نیز ممکن است پیش بیاید. آسیب به ناحیه ستون فقرات و کمر نیز از جمله عوارضی است که کفش نامناسب برای شما به وجود خواهد آورد. به هیچ وجه کف کفش را نخوابانید و در صورت نیاز از کفی مناسب استفاده کنید تا آسیب‌ها را به حداقل برسانید.

خرید کفش با‌کیفیت ایرانی و خارجی

برای خرید کفش مناسب بهتر است که به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید تا از حفظ سلامت پای خود اطمینان داشته باشید. فروشگاه اینترنتی کفش خانه بهترین انواع کفش اعم از ایرانی و خارجی را برای شما گرد هم آورده است تا بر اساس نوع سلیقه و نیاز خود بتوانید یک کفش باکیفیت و مناسب پای خود تهیه کنید.

نتیجه‌گیری

خرید کفش مناسب باید به یک عادت دائمی برای شما تبدیل شود تا همواره مانند سایر نقاط بدن به سلامت پاهای خود نیز توجه داشته باشید و برای آن‌ها ارزش قائل شوید و هنگام خرید کفش، کفشی را انتخاب کنید که پاهای شما در طول روز در آرامش و سلامت باشند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما